Основними завданнями компоненту «Е-демократія» Програма EGAP визначає:
За період впровадження першої фази Програми EGAP протягом 2015–2019 рр. значну увагу було приділено формуванню національної політики у сфері електронної демократії. Створена за нашої участі Коаліція з розвитку е-демократії об’єднала ключових стейкхолдерів, що опікуються цією сферою, передусім – численні громадські організації. Вагомим результатом такої співпраці стала розроблена та ухвалена Урядом у листопаді 2017 року Концепція розвитку електронної демократії в Україні та план заходів щодо її реалізації.
Також ми працювали над системним впровадженням інструментів електронної демократії. Була розроблена Єдина система місцевих петицій, платформа «Громадський бюджет», а згодом – перша національна платформа е-демократії E-DEM e-dem.ua. Окрім уже зазначених «Громадського бюджету» та «Місцевих петицій», Платформа об’єднала в собі й інші дієві та затребувані інструменти електронної участі – «Відкрите місто» та «Консультації з громадськістю». Таким чином, громадянин, який авторизувався на Платформі лише один раз, може користуватися всіма інструментами е-демократії, що доступні в його громаді.
Постійні вдосконалення Платформи E-DEM включають її трансформацію з регіонального до національного рівня. Зокрема, набутий нами досвід був реалізований у процесі впровадження електронних петицій до Кабінету Міністрів України. А адаптована функція бюджету участі дозволить проводити грантові конкурси для неурядових організацій, розпочаті різними органами виконавчої влади, та полегшить інші форми взаємодії між громадянами та місцевими органами влади.
Водночас Програма EGAP також здійснювала підтримку ІТ-стартапів. Конкурс EGAP Challenge сприяв формуванню екосистеми у сфері е-демократії та допоміг знайти, відібрати й надати менторську та фінансову підтримку інноваційним ІТ-стартапам, реалізація ідей яких мала вплив на суспільне життя. Словом, серед переможців конкурсу EGAP Challenge – такі відомі сервіси, як:
Неабияке місце в нашій діяльності посідає просвіта громадян щодо користування інструментами електронної демократії та цифрової грамотності в цілому. Зі стартом другої фази, що реалізується протягом 2019–2023 рр., Програма EGAP долучена до створення національної онлайн-платформи з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта». Спираючись на межі цифрової компетентності громадян ЄС – DigComp 2.0, онлайн-платформа «Дія. Цифрова освіта» покликана виробити цифрові навички у шести мільйонів українців до 2023 року. За результатами проведеного нами разом із Міністерством цифрової трансформації першого в історії України соцдослідження цифрових навичок українців, 53,5% володіють такими навичками на рівні нижче середнього. Тож мета має вигляд амбітний, але досяжний.
Усі охочі вже можуть безкоштовно опанувати на онлайн-платформі такі курси:
Згодом тут з’являться онлайн-курси зі здобуття різних цифрових професій, з інструментів електронної демократії, кібербезпеки та багато інших.